سه شنبه - ۲۸ فروردین - ۱۴۰۳
ساعت :

شماره پشتیبانی : ۰۹۱۰۹۵۷۱۰۰۱          ۲۶۸۰۴۰۳۱-۰۲۱

تائیدیه تحصیلی آنلاین-مای پیشخوان

اعتراض حذف یارانه نقدی به دفتر پیشخوان خدمات الکترونیک دولت ختم می‌شود. باید گوشی به دست به یکی از این دفاتر مراجعه کنید. تاریخ مراجعه هم در همان پیامک اعلام شده و بهتر است در همان زمان سراغ دفتر پیشخوان بروید.


توجه داشته باشید که گوشی تلفن همراهی که با آن پیامک حذف یارانه را دریافت کرده‌اید، حتما همراهتان باشد

یارانه ۲۰۰ هزار خانواده در شهریورماه امسال حذف شده و این مورد با یک پیامک از سرشماره Yarane به سرپرست خانوار اطلاع‌رسانی شده است. اگر شما هم جزو کسانی هستید که یارانه خانواده‌تان حذف شده، این گزارش می‌تواند شما را در مورد مراحل اعتراض به حذف یارانه نقدی راهنمایی کند.

یارانه ۲۰۰ هزار نفر حذف شد

حذف یارانه افراد پردرآمد در سه دهک بالای درآمدی از شهریور امسال آغاز شده و آنطور که دولت اعلام کرده تا اینجای کار یارانه حدود ۲۰۰هزار خانواده حذف شده است. آنطور که مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه ۹۸ برای دولت تکلیف کرده، قرار است سه دهک بالای درآمدی از دریافت یارانه نقدی حذف شوند که در دوره شهریور امسال برای ۲۰۰ هزار خانوار پردرآمد، یارانه نقدی حذف شد. این تعداد قرار است در مهرماه افزایش پیدا کرده و به ۸۰۰ هزار نفر برسد. به گفته حسین میرزایی، سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸، شیوه اجرایی برای حذف یارانه نقدی خانواده‌های پردرآمد مبتنی بر اطلاعات دریافتی از دستگاه‌های مختلف است. افراد برای خرید و یا فروش خودرو به جا‌های مختلف مراجعه کردند، تملک یک خانه به نام آنهاست، شغل و درآمدی دارند و یا جایی اظهارنامه مالیاتی از آن‌ها ثبت شده است؛ در کل در هر جا اطلاعات افراد متصل به کد ملی آن‌ها جمع آوری و براساس آن وضع مالی افراد سنجیده شده و افرادی که توان مالی بالایی داشتند و جزو سه دهک بالا بودند شناسایی شدند.

حواستان به Yarane باشد!

اگر در خانه نشسته‌اید و گوشی‌تان کنار دستتان است، بهتر است زیاد نگران نباشید، اگر یارانه‌تان حذف شده بود، تا حالا متوجه شده بودید. چراکه دولت برای سرپرست خانوار‌هایی که یارانه آن‌ها حذف شده پیامک ارسال کرده است. توجه داشته باشید که پیامک دولت بدون شماره است و با نام Yarane برای برپرست خانواده ارسال می‌شود. با این تفسیر اگر پیامکی مبنی بر حذف یارانه از سرشماره دیگری دریافت کردید، بهتر است هر چه زودتر آن را پاک کرده و زیاد جدی نگیرید.

چگونه به حذف یارانه اعتراض کنیم؟

اگر جزو آن دسته‌ای هستید که از سرشماره Yarane پیامک گرفته‌اید و در آن خبر حذف یارانه نقدی شما و خانواده‌تان آمده، اینجا آخر کار نیست و می‌توانید به حذف یارانه نقدی خود اعتراض کنید. راه اعتراض به دفتر پیشخوان خدمات الکترونیک دولت ختم می‌شود. باید گوشی به دست به یکی از این دفاتر مراجعه کنید. تاریخ مراجعه هم در همان پیامک اعلام شده و بهتر است در همان زمان سراغ دفتر پیشخوان بروید. توجه داشته باشید که گوشی تلفن همراهی که با آن پیامک حذف یارانه را دریافت کرده‌اید، حتما همراهتان باشد. چراکه در هنگام مراجعه باید پیامکی که دریافت کرده‌اید را به پیشخوان دولت ارائه کنید. در کل کشور حدود شش هزار دفتر پیشخوان وجود دارد و افراد می‌توانند به هر یک از این دفاتر پیشخوان مراجعه کنند. در هنگام مراجعه علاوه بر گوشی موبایل، باید مدارک هویتی هم همراهتان باشد. مدارکی مثل کارت ملی معتبر، شناسنامه، گذرنامه و گواهینامه که جزو کارت‌های شناسایی معتبر است می‌توانند برای احراز هویت کافی باشند. توجه داشته باشید که خود سرپرست خانوار باید برای اعتراض به حذف یارانه نقدی خانواده به دفتر پیشخوان مراجعه کند. در غیر این صورت با مراجعه دیگر اعضای خانواده، امکان اعتراض وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: شب گذشته ۸۰۰ هزار نفر از فهرست یارانه‌بگیران حذف شدند/ یارانه نقدی پردرآمدها چگونه قطع می‌شود؟

کار اصلی شما در دفتر پیشخوان، پر کردن یک فرم رضایت‌نامه است. شما برای اعتراض به حذف یارانه باید به دولت اجازه دهید که به کل اطلاعات مالی و بانکی شما دسترسی داشته باشد. با این رضایت‌نامه دولت تمام حساب‌های بانکی شما را چک می‌کند و اگر واقعا بین سه دهک پردرآمد قرار نگیرید، یارانه شما بازخواهد گشت. باید توجه باشید که این رضایت‌نامه را با دقت پر کنید. اگر دلتان نمی‌خواهد حساب بانکی‌تان روزانه چک شود، بهتر است بیخیال اعتراض به حذف یارانه شوید. چون تنها راه برای اثبات اینکه در بین دهک‌های پردرآمد نیستید، ارائه اطلاعات بانکی است.

بعد از پر کردن فرم رضایت‌نامه کار شما در دفتر پیشخوان تمام است و می‌توانید به خانه برگردید. به محض ثبت اطلاعات شما توسط دفتر پیشخوان یک پیامک حاوی کد رهگیری به شماره موبایل شما ارسال خواهد شد. با این کد رهگیری می‌توانید به سامانه yaraneh۱۰.mcls.gov.ir مراجعه و مراحل کار را بررسی کنید. پاسخ به اعتراض شما در همین سامانه اعلام خواهد شد.

اگر بخواهید دوباره به حذف یارانه خانواده‌تان اعتراض کنید، همچنان دستتان باز است. شما می‌توانید اعتراض مجدد خود را در همان سامانه و با توضیحی در حد ۲۰۰ کلمه ثبت کنید، تا بعد از بررسی نتیجه نهایی به شماره موبایلتان پیامک شود.

حساب بانکی چه کسانی چک می‌شود؟

یارانه که حذف شود، افراد با توجه به پیامکی که دریافت می‌کنند می‌توانند برای اعتراض مراجعه کنند و با اعلام رضایتشان، به دولت اجازه دهند که حساب بانکی و امور مالی مربوط به آن‌ها را چک کند. در نتیجه و بر این اساس حساب مالی و بانکی یارانه بگیران زمانی مورد بررسی قرار می‌گیرد که یارانه آن‌ها قطع شده باشد. در این حالت ممکن است تعداد زیادی از افراد یارانه‌بگیر که یارانه آن‌ها حذف شده، برای اینکه رضایت ندارند حساب بانکی‌شان چک شود، از دریافت یارانه انصراف دهند.

بررسی حساب‌های بانکی برای قطع یارانه پردرآمد‌ها موضوعی است که از سال‌های گذشته بار‌ها مطرح شده و البته دولت و مسئولان بانکی آن را خط قرمز اعلام کرده بودند. حتی حدود دو سال پیش و در هنگام تصویب قانون بودجه نیز بررسی تراکنش‌های مالی افراد در مجلس پیشنهاد شد، ولی در نهایت مورد موافقت قرار نگرفت و عملیاتی نشد.

چه‌کسانی باید منتظر حذف یارانه‌ها باشند؟

سه دهک پردرآمد ایران چه کسانی هستند؟ شاید برای پاسخ به این سوال لازم باشد به گفته‌های رحیم زارع، عضو کمیسیون تلفیق استناد کرد. او در روز‌های پایانی سال گذشته گفته بود هدف مجلس کسانی هستند که بیش از پنج میلیون تومان درآمد دارند.

باید توجه داشته باشید که شاخصی دقیق برای تعیین دهک‌های بالای درآمدی اعلام نشده، اما وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره به موضوع مصرف خانواده اشاره و تاکید کرده که این مولفه در بررسی‌ها مدنظر خواهد بود. به عبارتی این یعنی برای تشخیص پردرآمد بودن یک خانواده، علاوه بر درآمد و دارایی‌ها، قبض‌های مصرفی مثل آب و برق و گاز و تلفن هم ممکن است به‌عنوان مولفه‌ای جدید ممکن مورد بررسی قرار بگیرد؛ البته این موضوع صراحتا اعلام و تایید نشده است.

سه دهک بالا افرادی هستند که بیشترین درآمد‌ها را در کشور از آن خود دارند. پیشتر در زمان بررسی لایحه بودجه ۹۸ در مجلس، یکی از اعضای کمیسیون تلفیق در این باره گفته بود افرادی که حقوق بیش از پنج میلیون تومان درآمد دارند و افراد متوفی از دریافت یارانه حذف خواهند شد.