دوشنبه - ۱۴ اسفند - ۱۴۰۲
ساعت :

شماره پشتیبانی : ۰۹۱۰۹۵۷۱۰۰۱          ۲۶۸۰۴۰۳۱-۰۲۱

تائیدیه تحصیلی آنلاین-مای پیشخوان


  چرا بیمه شخص ثالث ایران ؟

      

بیمه شخص ثالث ایران     بیمه شخص ثالث ایران

تا قبل از سال 1314 هیچ شرکت بیمه‌ای که داخلی باشد در ایران وجود نداشت و بازار بیمه کشور در اختیار شرکت‌های خارجی بود تا این که شرکت بیمه ایران در آبان ماه همین سال رسماً تاسیس شد و به این ترتیب عنوان نخستین شرکت بیمه در کشور را از آن خود کرد. بیمه ایران تجربه بسیاری در زمینه خدمت‌رسانی در انواع رشته‌های بیمه‌ای دارد همین موضوع باعث شده تا بیمه‌گزاران اطمینان زیادی نسبت به این شرکت داشته باشند. در حال حاضر بیشترین سهم بازار ‌ بیمه شخص ثالث متعلق به بیمه ایران است در واقع این شرکت بیشترین تعداد بیمه‌های شخص ثالث را صادر می‌کند که این موضوع هم نشان‌دهنده سابقه خوب این شرکت است و هم اهمیتی که بیمه‌های شخص ثالث دارند. بیمه شخص ثالث، بیمه اجباری خودرو است و همه رانندگان موظف به تهیه آن هستند و به ازای هر روزی که در تهیه و تمدید آن تاخیر داشته باشند جریمه می‌شوند. این بیمه خسارت‌های جانی و مالی افراد زیان‌دیده و همچنین خسارت‌های جانی راننده مقصر را جبران می‌کند به همین دلیل می‌گوییم نداشتن این بیمه ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد.


بیمه ایران شخص ثالث  چرا افراد بیمه شخص ثالث ایران را انتخاب می‌کنند؟

همه رانندگان وسیله نقلیه مسئول حوادث و اتفاق‌های مربوط به آن هستند به این ترتیب اگر در اثر برخورد خودرو با افراد و خودروهای دیگر خسارت مالی یا جانی به آن‌ها وارد شود راننده مقصر موظف است خسارت‌های ایجادشده را جبران کند. در برخی موارد خسارت‌های ایجادشده به حدی سنگین است که ممکن است از توان راننده مقصر خارج باشد. بیمه شخص ثالث برای جبران همین خسارت‌ها به وجود آمده است به این ترتیب که با خرید بیمه شخص ثالث، شرکت بیمه متعهد می‌شود در صورت وقوع حادثه، خسارت ایجادشده را به افراد زیان‌دیده پرداخت کند.

حال چه می‌شود اگر بیمه شخص ثالث نداشته باشیم؟ همان طور که گفتیم داشتن بیمه ثالث برای دارندگان وسیله نقلیه اجباری است و تردد بدون این بیمه جرم محسوب می‌شود. عواقب اصلی نداشتن بیمه شخص ثالث عبارتند از:

 • یکی از عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث این است که پلیس فرد را جریمه می‌کند و خودروی وی به پارکینگ منتقل می‌شود. حال برای آن که شخص بتواند ماشین خود را از پارکینگ نیروی انتظامی بیرون بیاورد باید برای خودرو خود بیمه شخص ثالث بخرد و جریمه دیرکرد و هزینه پارکینگ را پرداخت کند.
 • علاوه بر جریمه پلیس، شخص باید جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را نیز پرداخت کند. جریمه دیرکرد بیمه ثالث به صورت روزشمار و با توجه به نوع خودرو و تعداد سیلندر آن تعیین می‌شود.
 • از دیگر عواقب نداشتن بیمه ثالث این است که امکان خرید و فروش خودرویی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست وجود ندارد؛ بنابراین در صورتی‌که مالک خودروی فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث قصد معامله آن را داشته باشد ابتدا باید برای وسیله نقلیه خود بیمه شخص ثالث تهیه کند.
 • فرد فاقد بیمه ثالث تحت پوشش این بیمه نبوده و در زمان وقوع حادثه و تصادف باید خسارت‌های ایجادشده را از جیب بپردازد.

حال که به اهمیت داشتن بیمه شخص ثالث پی بردیم در اینجا این سوال پیش می‌آید که چرا باید بیمه شخص ثالث را از بیمه ایران تهیه کنیم؟ دلایل زیادی برای انتخاب بیمه شخص ثالث ایران وجود دارد که ما در اینجا به چند مورد مهم و کلی آن اشاره می‌‌کنیم.

 • بیشترین سهم از بازار بیمه شخص ثالث: یکی از دلایلی که بیمه‌گزاران را برای خرید بیمه شخص ثالث ایران ترغیب می‌کند این است که این شرکت بیشترین سهم از بازار بیمه شخص ثالث را دارد و این باعث می‌شود که افراد اطمینان بیشتری به این شرکت داشته باشند.
 • تعداد مراکز پرداخت خسارت: دلیل دیگری که افراد را ترغیب می‌کند بیمه شخص ثالث را از بیمه ایران تهیه کنند تعداد مرکز پرداخت خسارت است. بیمه ایران با داشتن 182 واحد پرداخت خسارت نسبت به سایر شرکت‌های بیمه تعداد مراکز پرداخت خسارت بیشتری دارد.
 • سرویس ارزیابی خسارت سیار: همچنین این شرکت امکان ارزیابی خسارت بیمه شخص ثالث را به صورت سیار فراهم کرده است که به وسیله آن بعد از وقوع حادثه، کارشناسان بیمه ایران در محل حادثه حاضر می‌شوند تا روند ارزیابی و پرداخت خسارت با سهولت بیشتری انجام شود.
 • سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث: در سال 99 میزان تعهد مالی بیمه شخص ثالث حداقل 11 میلیون و حداکثر 220 میلیون تومان تعیین شده است. همان‌طور که می‌دانید قیمت انواع خودرو و لوازم آن رشد چند برابری داشته است؛ بنابراین در اثر وقوع یک حادثه جزئی هم ممکن است خسارات قابل توجهی به وجود آید. این خسارات در صورت تصادف با خودروهای لوکس به مراتب بیشتر است؛ بنابراین تهیه بیمه‌نامه‌ای که پوشش‌های کاملی را در اختیار بیمه‌گزار قرار دهد اهمیت زیادی دارد. با توجه به این که سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف، متفاوت است لازم است شرکتی را انتخاب کنید که پوشش مالی را تا سقف مناسبی به شما ارایه دهد. بیمه ایران جزء شرکت‌هایی است که این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا در صورت تمایل بتوانید پوشش مالی بیمه ثالث را تا سقف 220 میلیون تومان انتخاب کنید.
 • امکان خرید آنلاین بیمه: در حال حاضر امکان خرید آنلاین و دریافت استعلام بیمه شخص ثالث ایران از طریق بخش بیمه ایران سایت مای پیشخوان فراهم شده است که به افراد کمک می‌کند بیمه را بدون مراجعه حضوری و بعد از بررسی شرایط سفارش دهند.

محاسبه بیمه شخص ثالث ایران  محاسبه بیمه شخص ثالث ایران

حق بیمه پایه هر سال توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شود و مبلغ آن هم بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر خودرو مشخص می‌گردد. اما این مبلغ حق بیمه نهایی بیمه شخص ثالث نبوده و قیمت نهایی این بیمه در نهایت با توجه به عواملی مانند کاربری خودرو، تخفیف عدم خسارت، سقف پوشش‌های بیمه‌نامه و جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تعیین می‌شود.

کاربری خودرو: برای این که کاربری خودرو را بررسی کنیم باید ببینیم راننده چه استفاده‌هایی از خودرو می‌کند. برای مثال خودروهای تاکسی، بیشتر در معرض حوادث رانندگی هستند و طبیعی است که حق بیمه شخص ثالث برای این خودروها نسبت به خودروهایی که کاربری عادی دارند بیشتر باشد. حق بیمه شخص ثالث در سال 99 برای وسایل نقلیه سواری با کاربری آژانس، تاکسی و مسافرکش شخصی درون‌شهری، 10 درصد و سواری کرایه و مسافرکش شخصی برون‌شهری، 20 درصد بیشتر از حق بیمه وسایل نقلیه سواری مشابه است.

تخفیف عدم خسارت: شرکت‌های بیمه از جمله بیمه ایران برای رانندگانی که دچار سوانح رانندگی نشوند و از بیمه شخص ثالث خود خسارت دریافت نکنند تخفیف عدم خسارت در نظر می‌گیرد. این تخفیف به صورت درصد در بیمه‌نامه قابل مشاهده است.

سقف تعهدات بیمه: منظور از سقف تعهدات بیمه‌نامه همان حداکثر تعهد مالی و جانی بیمه ایران است.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث: همان طور که گفتیم با توجه به اجباری بودن خرید بیمه شخص ثالث، چنانچه بیمه‌گزار بیمه خود را به موقع تمدید نکند جریمه می‌شود و در نتیجه قیمت بیمه افزایش می‌یابد.

مدت اعتبار بیمه‌نامه: در حالت کلی اعتبار بیمه‌نامه شخص ثالث یک سال است اما در صورتی که بیمه‌گزار تمایل داشته باشد می‌تواند این بیمه را به صورت روزشمار تهیه کند. در حال حاضر بیمه ایران این امکان را فراهم کرده که افراد بیمه شخص ثالث را به صورت کوتاه‌مدت و با اعتبار 3، 6 و 9 ماه از این شرکت خریداری کنند. اما در کل خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون‌ به‌ صرفه‌‌تر است؛ زیرا قیمت بیمه‌نامه شش ماهه از نصف قیمت بیمه‌نامه یک ساله بیشتر است.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث ایران   پوشش‌های بیمه شخص ثالث ایران

خسارات جانی و مالی واردشده به اشخاص زیان‌دیده با بیمه شخص ثالث جبران می‌شود. همچنین خسارت‌های جانی که برای راننده مقصر به وجود می‌آید تحت پوشش این بیمه است. سقف پوشش جانی بیمه شخص ثالث بر اساس نرخ دیه‌ای است که هر سال از سوی قوه قضاییه اعلام می‌شود؛ بنابراین سقف پوشش جانی چیزی نیست که بیمه‌گزار بتواند در آن تغییری ایجاد کند. اما بیمه‌گزار می‌تواند میزان پوشش مالی را به انتخاب خود تعیین کند و در صورت تمایل سقف آن را افزایش دهد.

حال چرا باید پوشش مالی بیمه ثالث را افزایش دهیم؟ برای درک این موضوع فرض کنید بیمه‌گزاری که پوشش مالی پایه یعنی 11 میلیون تومان را انتخاب کرده در تصادف با یک خودرو پژو 206 مقصر شناخته شود و همچنین 15 میلیون تومان خسارت به خودرو 206 وارد کند. در این صورت شرکت بیمه میزان خسارت را حداکثر تا 11 میلیون تومان پرداخت می‌کند و راننده مقصر باید 4 میلیون تومان از مابقی خسارت را از جیب بپردازد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم به پوشش مالی 11 میلیون تومان بسنده نکنید و سقف پوشش مالی بیمه‌نامه را افزایش دهید.

تخفیف‌های بیمه شخص ثالث ایران   تخفیف‌های بیمه شخص ثالث ایران

یکی از تخفیف‌هایی که شرکت‌های بیمه برای بیمه شخص ثالث در نظر می‌گیرند تخفیف عدم خسارت است. این تخفیف برای خودروهایی که در مدت اعتبار بیمه‌نامه از شرکت بیمه خسارت دریافت نکرده باشند اعمال می‌شود. نکته‌ای که دانستن آن ممکن است برای بیمه‌گزاران مهم باشد این است که با یک بار تصادف، همه تخفیف‌های بیمه از بین نمی‌رود و میزان تخفیف به صورت پلکانی کاسته می‌شود. نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به شرح زیر است:

سال 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
میزان تخفیف (درصد) 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 65 70

تخفیف دیگری که شرکت‌های بیمه برای بیمه شخص ثالث در نظر می‌گیرند تخفیف خودرو صفر کیلومتر است. بیمه ایران نیز مانند سایر شرکت‌ها برای خودروهای صفر کیلومتر 5 درصد تخفیف بیمه شخص ثالث اعمال می‌کند.

 دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ایران   روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ایران


در ابتدا باید بدانیم با توجه به نوع و شرایط تصادف، نحوه دریافت خسارت می‌تواند متفاوت باشد.گاهی برای دریافت خسارت نیاز به ارایه کروکی نیست؛ مثلا در مواردی که حادثه منجر به خسارت جانی نشود، طرفین تصادف در مورد مقصر اختلاف‌نظر نداشته باشند و خسارت مالی کمتر از 11 میلیون تومان باشد. اما در مواردی هم داشتن کروکی برای دریافت خسارت لازم است. حال دو نوع کروکی داریم: کروکی سازشی و غیرسازشی. اگر بعد از وقوع خسارت، مدارک طرفین حادثه کامل باشد، دو طرف تصادف با هم توافق داشته باشند و خسارت ایجادشده مالی باشد آن وقت به کروکی سازشی نیاز است. اما در صورت کامل نبودن مدارک، توافق نداشتن دو طرف حادثه و وقوع آسیب بدنی و ... باید از صحنه تصادف کروکی غیرسازشی تهیه شود.


روند دریافت خسارت مالی بیمه شخص ثالث ایران

برای دریافت خسارت مالی لازم است زیان‌دیده به اداره خسارت بیمه شخص ثالث مراجعه کرده و فرم اعلام خسارت را تکمیل کنند. سپس شرکت بیمه مدارک مربوطه را از مراجعه‌کننده تحویل می‌گیرد و اعتبار بیمه‌نامه راننده مقصر را بررسی می‌کند. بعد از این که اعتبار بیمه‌نامه راننده مقصر تایید شد برگه اعلام خسارت مالی شخص ثالث به مراجعه‌کننده داده می‌شود تا وی از مواضع آسیب‌دیده خودرو عکس تهیه کند. سرانجام بعد از این که میزان خسارت برآورد شد کارشناس بیمه برگه اعلام خسارت مالی شخص ثالث را امضا می‌کند. در گام آخر زیان‌دیده حواله خسارت را به بانک می‌برد و مبلغ خسارت را دریافت می‌نماید. موقع دریافت خسارت مالی بیمه شخص ثالث به نکات زیر توجه کنید:

برای این که خسارت ایجادشده بدون کروکی توسط شرکت بیمه پرداخت شود لازم است راننده هر دو خودرو در شعبه پرداخت خسارت حاضر شوند.

برای دریافت خسارت مالی با کروکی سازشی زیان‌دیده می‌تواند به همراه مدارک و ماشین خود به بیمه مراجعه کند و پرونده تشکیل دهد.

درصورتی که خودرو دارای لوازم و قطعات تعویضی باشد، تحویل قطعات داغی به اداره خسارت بیمه‌نامه‌های ثالث لازم است.

روند دریافت خسارت جانی بیمه شخص ثالث ایران

در صورتی که خسارت ایجادشده جانی باشد لازم است راننده مقصر، شخص مصدوم و یا وراث متوفی به اداره خسارت بیمه شخص ثالث بروند و فرم اعلام خسارت را تکمیل کنند. سپس بعد از این که اعتبار بیمه‌نامه راننده مقصر تایید شد اداره خسارت طی نامه‌ای از دادگاه درخواست ارسال مدارک موردنیاز را می‌کند. در گام بعد کارشناس اداره خسارت، مدارک را بررسی می‌نماید. حال اگر شخص آسیب‌دیده مصدوم شده باشد کارشناس بیمه رای صادر شده در دادگاه و گزارش پزشکی قانونی را بررسی می‌کند و میزان خسارت تعیین می‌گردد. اگر حادثه منجر به فوت شده باشد، مبلغ خسارت بر اساس نرخ دیه تعیین و پرداخت می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ایران    مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ایران

مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی بیمه شخص ثالث ایران

برای دریافت خسارت علاوه بر پر کردن فرم اعلام خسارت لازم است که مدارک زیر را نیز به همراه داشته باشید:

 • ارایه کروکی افسر کاردان در صورت وجود
 • برگه‌های بازجویی طرفین حادثه در خصوص کروکی غیرسازشی
 • ارایه گزارش‌های تکمیلی مانند گزارش نیروی انتظامی و گزارش کارشناس رسمی دادگستری در مورد کروکی غیرسازشی
 • اصل و کپی بیمه‌نامه شخص ثالث طرفین حادثه
 • اصل و کپی کارت ملی راننده مقصر و زیان‌دیده
 • اصل و کپی گواهی‌نامه رانندگی طرفین حادثه
 • اصل و کپی کارت خودرو راننده مقصر و زیان‌دیده
 • سند مالکیت وسیله نقلیه زیان‌دیده

مدارک لازم برای دریافت خسارت جانی بیمه شخص ثالث ایران

 • کروکی تصادف
 • آراء دادگاه
 • برگه‌های بازجویی طرفین حادثه
 • گواهی پزشکی قانونی در مورد نوع آسیب
 • برگ معاینه جسد و یا جواز دفن در صورت فوت
 • اصل و کپی بیمه‌نامه راننده مقصر حادثه
 • اصل و کپی گواهی‌نامه راننده مقصر حادثه
 • اصل و کپی سند مالکیت یا کارت خودرو راننده مقصر حادثه
 • اصل و کپی کارت ملی راننده مقصر حادثه
 • کپی کارت ملی و شناسنامه زیاندیدگان
 • ارایه سایر گزارش‌های تکمیلی از قبیل: گزارش نیروی انتظامی، گزارش کارشناس یا کارشناسان رسمی دادگستری

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث ایران  چگونه بیمه شخص ثالث ایران را آنلاین بخرم؟

با توجه به اهمیتی که بیمه‌های شخص ثالث دارند بهتر است تمدید این بیمه را به تعویق نیندازید و بیمه‌نامه را قبل از روز آخر اعتبار آن تمدید کنید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود. اگر می‌خواهید این بیمه را در زمان مناسبی تمدید کنید باید بدانید بهترین زمان برای تمدید بیمه شخص ثالث یک هفته قبل از تاریخ سررسید بیمه‌نامه است. اما چگونه می‌توانیم بیمه شخص ثالث را مطابق نیاز خود تهیه کنیم؟ در گذشته خرید بیمه شخص ثالث ایران تنها از طریق مراجعه به نمایندگی‌های این شرکت ممکن بود اما در حال حاضر می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز و در هر مکانی که هستید بیمه شخص ثالث ایران را به صورت آنلاین تهیه کنید. برای خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث کافی است به سایت مای پیشخوان وارد شوید و اطلاعات مورد نیاز را وارد نمایید با خرید بیمه شخص ثالث از مای پیشخوان تا ساعت 16 در روزهای عادی بیمه‌نامه شما همان روز صادر می‌شود.