چهارشنبه - ۱۲ مهر - ۱۴۰۲
ساعت :

شماره پشتیبانی : ۰۹۱۰۹۵۷۱۰۰۱          ۲۶۸۰۴۰۳۱-۰۲۱

تائیدیه تحصیلی آنلاین-مای پیشخوان
نحوه احراز هویت سجام

شرکت سپرده ‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، به منظور جمع آوری اطلاعات فعالان بازار سرمایه، سامانه سجام به نشانی www.sejam.ir را راه اندازی کرده است. در مرحله اول مقرر شد که فعالان بازار سرمایه و همچنین اشخاصی که قصد دریافت کد معاملاتی دارند در این سامانه ثبت نام اینترنتی کنند.

مدارک لازم برای احراز هویت سجام چیست؟ نحوه احراز هویت سجام چگونه است؟

در خصوص نحوه احراز هویت، سهامدارانی که در سامانه ثبت نام کرده‌اند، می‌توانند به همراه مدارک شناسایی (اصل شناسنامه و کارت ملی) به مراکز احراز هویت مورد تایید سامانه سجام ( شعب کارگزاری ها و دفاتر منتخب پیشخوان دولت مراجعه کنند) همچنین نشانی این مراکز در سایت سجام به نشانی www.sejam.ir  به صورت کامل وجود دارد که سهامداران می‌توانند از طریق جستجو در بخش لیست مراکز احراز هویت، نزدیک‌ترین آن‌ها را انتخاب نمایند.

پیامکی درباره مراجعه به مراکز احراز هویت را دریافت نکرده ام. چه کار باید بکنم؟

تمامی اشخاصی که در سامانه سجام (sejam.ir) ثبت‌ نام کرده‌ و کد پیگیری ۱۰ رقمی را دریافت کرده اند، می‌توانند به مراکز احراز هویت مراجعه کنند. لذا نیازی به دریافت پیامک مبنی بر مراجعه به این مراکز نیست و داشتن کد پیگیری ۱۰ رقمی کافی است.

برای احراز هویت سجام حتما لازم است خود فرد مراجعه کند؟

بله. برای احراز هویت سجام حتماً خود شخص باید حضور داشته باشد تا احراز هویت به صورت کامل انجام گیرد. بجز افرادی که در زمان ثبت نام سجام، نماینده (وکیل، وصی، قیم، ولی و…) معرفی کرده باشند.

مشتریانی که قبلا توسط کارگزاری ها احراز هویت شده اند، باید مجدد احراز هویت شوند؟

بله. تمامی اشخاصی که در بازار سرمایه فعالیت دارند باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شوند. این شرایط شامل همه افرادی است که پیش از این توسط کارگزاری آگاه یا سایر کارگزاری ها احراز هویت شده اند

شماره پیگیری ۱۰ رقمی ثبت نام خود را فراموش کرده ام. از کجا می توانم دریافت کنم؟

در سایت سجام بر روی گزینه “ورود به سجام” کلیک کنید و در بخش خواسته شده، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید. یک کد تایید به شماره تلفن همراه شما پیامک می شود. با استفاده از آن کد تایید و شماره ملی خود می توانید وارد سامانه سجام شوید. پس از ورود، کد پیگیری شما در سامانه نمایش داده می شود.

اگر اطلاعات خود را در سامانه سجام اشتباه وارد کرده باشیم، چه کار باید کنیم؟

پس از ورود به سامانه سجام (مطابق سوال پیش)، در منوی سمت راست بخشی برای ویرایش اطلاعات پیشین قرار تعیین شده است. سهامدارن می توانند برای اصلاح اطلاعات خود به آن مراجعه نموده و مشخصات مدنظر را ویرایش کنند.

شایان ذکر است که در این بخش اطلاعات ارتباطی، اطلاعات کدهای سهامداری، اطلاعات شغلی و اطلاعات مالی قابل ویرایش است.

نمی توانم اطلاعاتم را در سامانه سجام ویرایش کنم. برای پشتیبانی سجام باید با چه شماره ای تماس بگیرم؟

چنانچه در ویرایش اطلاعات ثبت شده در سجام با مشکلی مواجه شده اید، می توانید در ساعات اداری روزهای شنبه تا چهارشنبه با شماره تلفن پشتیبانی سامانه سجام ۰۲۱۶۴۶۱ تماس حاصل فرمایید.

هزینه احراز هویت سجام چقدر است؟

در ثبت نام اینترنتی سجام، سهامدارن می بایست مبلغ ۱۰,۰۰۰ تومان به صورت آنلاین پرداخت نمایند و در مرحله احراز هویت در دفاتر پیشخوان می بایست مبلغ ۵,٠٠٠ تومان پرداخت شود.

 

آیا از طریق سامانه مای پیشخوان می‌توان به صورت آنلاین احراز هویت سجام را انجام داد؟

متاسفانه خیر. به دلیل اینکه برای احراز هویت سجام از خود شخص توسط دوربین متصل به رایانه در دفتر پیشخوان دولت عکس گرفته میشود بنابراین برای احراز هویت به صورت کامل حضور شخص یا نماینده (وکیل، وصی، قیم، ولی و…) الزامی است.