چهارشنبه - ۱۲ مهر - ۱۴۰۲
ساعت :

شماره پشتیبانی : ۰۹۱۰۹۵۷۱۰۰۱          ۲۶۸۰۴۰۳۱-۰۲۱

تائیدیه تحصیلی آنلاین-مای پیشخوان
تغییر روند تايیدیه مدارک تحصیلي دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم جهت ترجمه رسمي

همانطور که مطلع هستید، طبق قانون، ترجمه رسمی مدارک بدون تاییدیه مدرک امکان‌پذیر نیست. تا مدتی پیش، تاییدیه تحصیلی اصل مدارک دانشگاهی صادره از وزارت علوم توسط دارالترجمه ها انجام می‌شد.

اما مدتی است که وزارت علوم سامانه‌ای برای روند انجام تایید تحصیلی مدارک دانشگاهی فراهم کرده است ، با راه‌اندازی این سامانه، تاییدیه تحصیلی هر مدرک توسط دارنده مدرک انجام می‌شود.

چگونه تاییدیه تحصیلی مدارک دانشگاهی خود را برای ترجمه رسمی از وزارت علوم بگیریم؟

  1. ثبت اطلاعات شخصی و دریافت کد رهگیری: به سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد)، وابسته به معاونت امور دانشجویان داخل مراجعه کرده، در آن سایت ثبت نام و کد رهگیری را دریافت کنید. https://portal.saorg.ir/
  2. تکمیل درخواست و پرداخت اینترنتی: به پورتال مذکور مراجعه و تمام اطلاعات درخواستی به همراه اسکن مدارک تحصیلی دانشگاهی خود را به صورت جدا جدا و برای تمام مدارکی که می خواهید ترجمه رسمی شود آپلود کنید. همچنین لازم است هزینه مربوط به تاییدیه مدارک دانشگاهی به وزارت علوم پرداخت شود. دو مورد در انجام تاییدیه تحصیلی مدارک دانشگاهی  تاثیر دارد: خدمت نظام وظیفه آقایان و عدم تعهد تحصیل رایگان. برای اطلاعات بیشتر راهنمای کامل تایید مدارک دانشگاهی را از سایت وزارت علوم دانلود کنید:https://portal.saorg.ir/wp-content/uploads/2017/01/SAO.BPM_.PortalUGL11-01-02.pdf

مدارک دانشگاهی قابل تایید و ترجمه از سوی وزارت علوم :

  • دانشنامه
  • گواهینامه موقت پایان تحصیلات به شرطی که قابل ترجمه باشد (بدون قید بدهی یا تعهد خدمت رایگان)
  • ریز نمرات فارسی (که مهر و امضای مسئولین دانشگاه را داشته باشد)
  • گواهی اشتغال به تحصیل
  • انصراف از تحصیل
  • رتبه تحصیلی که ممهور به مهر مسئولین دانشگاه باشند

تا قبل از راه‌اندازی سامانه جدید، تاییدیه‌های تحصیلی دانشگاهی از  وزارت علوم به صورت مهر و امضاء‌ در پایین یا پشت هر مدرک تحصیلی درج می‌شد؛ تاییدیه‌های تحصیلی جدید اما، در برگه‌ای جدا برای هر مدرک صادر می‌شود و حاوی لینک استعلام اینترنتی آن مدرک در سامانه امور دانشجویان داخل است. بنابراین، جهت انجام ترجمه رسمی مدارک تحصیلی دانگاهی صادره از وزارت علوم، ابتدا تاییدیه تحصیلی مدارک دانگاهی را بگیرید و به همراه اصل مدارک تحویل دارالترجمه دهید تا در اسرع وقت ترجمه و تایید دادگستری و امورخارجه (در صورت نیاز) انجام گیرد. شایان ذکر است، روند انجام تایید تحصیلی مدارک صادره از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون تغییری پیدا نکرده است و به روال سابق توسط دارالترجمه انجام می‌شود. دارندگان مدارک دانشگاه آزاد لازم است شخصاً از طریق سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اقدام کنند.

جهت تاییدیه تحصیلی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی نیز میبایست به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایید و یا از قسمت تاییدیه تحصیلی سایت مای پیشخوان اقدام نمایید.